Translate

středa 15. prosince 2010

Vy Nerve. Vy Vole.


Jan Švejnar: 

Česko je rozvojová země a má mít dluhy

 

To myslíte naprosto vážně, pane profesore?

Tenhle článek mne nadzvednul - link.

Co to říkáte?  To je přeci kardinální blbost !

 

Babička s dědou mne učili, ať si nikdy žádné dluhy nedělám. Na co dosáhnu, to ať si pořídím, a na co nemám, to ať oželím,  že to mít nemusím. Vždy jsem se tím řídila. Osobně se považuji za dobrého hospodáře.  Dluhy? K čemu nás to tady nabádáte? Máme snad málo dluhů? 

 

Nemám zájem, aby za mne děti a vnuci spláceli dluhy. Co jste za ekonoma? Kde jste se tu vzal? Vraťte diplom, pane. Tomáše Baťu znám, ten myslel vždy ekonomicky, vás  neznám. Co je za vámi konkrétně vidět, kromě akademických titulů? Víte, já jsem spíš praktický člověk. Máte firmu? Řídíte nějaký podnik? Co vyrábíte? Postavil jste někdy něco? Co jste konkrétně vybudoval?

 

 

Ptám se Vás, milý pane, co tu po vás zůstane? 

STÁTNÍ DLUHY?

 

A co to říkáte o rozvojové zemi?

Pane akademiku, osobně jsem byla ve velmi chudých zemích. 

On ten pojem "rozvojová země" není vůbec správný. 

 

Správné označení totiž zní:  

HLAD A BÍDA, NEMOCI, UTRPENÍ A PŘEDČASNÁ SMRT.


 


K věci nemám co víct říct. Rozčílil jste mne, fakt. A pokud si opravdu myslíte, že Česká republika je rozvojovou zemí a má zvyšovat svou zadluženost, tak o své kanditatuře na prezidenta přede mnou raději vůbec nemluvte. To bychom si dali.

__________________________________________________________

 

Pozn. pod čarou:

Z této uvedené pasáže je jasné, co pana ekonoma živí.  

"Pokud by nikdo nic nedlužil, nikdo by nikomu nic nepůjčoval a nepotřebovali bychom finanční sektor. To, že máme finanční sektor, banky a další instituce a že je považován za důležitou součást hospodářství, znamená, že situace, kdy někdo půjčuje a někdo jiný se zadlužuje, je optimální. Pro země, které mají projekty s vysokou návratností, což jsou rozvojové země a státy, které rychle rostou, je výhodné si půjčovat. Návratnost projektů v těchto zemích je totiž tak vysoká, že když si půjčí, snadno splatí půjčku a úroky a ještě jim hodně zbude. Česká republika může podle mne růst rychle a je stále ještě rozvojovou zemí. Vyplatí se jí proto si půjčovat."

 

 Děkujeme. NE.



 

Dám sem k dobru i zdravý názor našeho pana prezidenta Václava Klause: 

Link na Profil z Parlamentních listů

"My si musíme dát do pořádku své vlastní veřejné finance. I když vláda v nedávné době provedla řadu úsporných opatření, resp. zatím většinou jen návrhů úsporných opatření, i v roce 2011 půjde o rozpočet výrazně deficitní, který bude i nadále zvyšovat celkové zadlužení naší země. Od opozice se nedá očekávat, že by měla s jakýmkoli rozpočtem bezvýhradně souhlasit, ale zodpovědná opozice by měla nezbytnost provádění škrtů právě teď přiznat a měla by se soustředit na to, jaký typ škrtů by měl být prováděn. K dlouhodobě vyrovnaným veřejným financím však lze dospět pouze prostřednictvím hlubších systémových reforem a o nich by vláda měla začít neprodleně vážně debatovat. Tyto reformy však nebudou parciálními zásahy, nebudou pouhými změnami parametrů existujícího systému, a proto vyžadují obecnější diskusi – o velikosti státu, o jeho roli v ekonomice a společnosti, o rozsahu veřejných statků. Rozpočet na rok 2012 proto bude muset být v tomto ohledu daleko ambicióznější."



Žití na dluh je primární problém Evropy a Severní Ameriky.

 

Celou první dekádu 21. století si žily evropské země na dluh a pohodlně se „uvelebily“ ve své relativní hojnosti (v galbraithovském smyslu), protože si myslely, že všechno půjde i nadále samo sebou. Spoléhaly na to, že je možné bez jakýchkoli následků podrývat instituce a opouštět způsoby chování, na kterých byl založen předcházející historický úspěch obou těchto kontinentů.

 


Dnes už ví skoro každý, že tak, jak se založila eurozóna, se měnové unie zakládat nemají. A že – jsou-li už založeny, a je-li mimoekonomickým zájmem je udržovat – bude to velmi nákladné. Jejich skutečné a velmi nemalé náklady se nesmějí zjednodušeně měřit v miliardách euro, poskytnutých na různé akutní záchranné operace, ale musí se měřit v dlouhodobě ztracených procentech tempa ekonomického růstu celého evropského kontinentu.

http://www.klaus.cz/clanky/2733

 

 

  • Členské země







        Ohledně vstupu Turecka do Evropské unie, myslím si, že se jedná o výsměch historii.
        Habsburkové i s Kateřinou Velikou se zřejmě v hrobech otáčejí a staří osmanští vládcové se chechtají pod svými obrovskými turbany, jak snadno a lehce dobyli Evropu. A velevážené evropské politiky podezírám, že byli na nákupech v Istanbulu, s rodinkami se vykoupali v lázeňském Bodrumu, pokochali se Pamukkale a že Turecko ve své podstatě vůbec neznají. Ono se totiž opravdu táhne hodně na východ. Jakápak Evropa? To je muslimská Asie!






          Je to rozhodnutí "na vodě", (která tam ale ve skutečnosti už dávno není.)
          Vždyť tam ve východní části opravdu dodnes neznají ani záchody.
          Máme snad v Evropě málo Kurdů?




          No, já Vám tedy nevím ... 
          Oni si to pánové politikové představují, asi jak Kulihrášek válku.
          Bylo by asi záhodno, aby vzali knihu dějepisu do rukou.
          Bylo by prospěšné, aby vzali nohy na ramena a podívali se,
          koho to vlastně do Evropy zvou.
          Evropa - to je jistá kulturnost a souznění v myšlení.
          Na jabloň těžko naroubujete velblouda.

          Bloud se o to může pokusit.



          Žádné komentáře:

          Okomentovat